The Mila right arm loveseat offers extraordinarily plush comfort and a casually sophisticated look. The distinctly modern design features clean lines, a recessed arm and simple, exposed wood legs. Sumptuous down cushions and a low, deep seat create a luxurious seating experience. Two blendown throw pillows provide a customizable accent.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 17.7 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P6441A|P6441C |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Mila Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 65.5 |
| Product Name Search | Mila Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item. | Yes |
| Companion Skus | P6430, P6432, P6437, P6438 and P6442 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–LbKL-9cl–/ffscmc1qqndowg0capmf.pdf |
| Cubes | 73.04 |