The Palisades right arm loveseat exhibits fine craftsmanship and a distinctly modern styling. An elegant sloped arm, welt trim and sleek tapered legs add to the sophisticated appeal of this piece, while welt trim accentuates the graceful curves and clean lines. Tapered legs capped in metal ferrules provide a chic finishing touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Tight back |
| Com | 12 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Palisades Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 63 |
| Product Name Search | Palisades Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N4430X, N4432YX and N4442YX |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–kUU-XLNx–/s4gkrpfo62xepfyvo5xd.pdf |