The Palisades right arm loveseat exhibits fine craftsmanship and a distinctly modern styling. An elegant sloped arm, welt trim and sleek tapered legs add to the sophisticated appeal of this piece, while nailhead trim accentuates the graceful curves and clean lines. Tapered legs capped in metal ferrules provide a chic finishing touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 60 in and 152.4 cm |
| Com | 13.7 |
| Cubes | 55.95 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1724-100 |
| Fabric Shown | 1724-100 |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Palisades Sectional.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 63 |
| Product Name Search | Palisades Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Back Pillow | (2) Tight back |
| Companion Skus | N4430, N4432 and N4442 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–kUU-XLNx–/s4gkrpfo62xepfyvo5xd.pdf |
| Seat Width | 60 in and 152.4 cm |