The Soleil armless loveseat has a wedge shape that offers deep comfort and sleek lines. An angled back provides the ultimate in relaxation. This loveseat can be used as a standalone seat or as part of the Soleil sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border |
|---|---|
| Cubes | 65.47 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1690-C40 |
| Fabric | 1690-012 |
| Fabric Shown | 1690-012 |
| Marketing Labels | Soleil Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Width | 87.00 |
| Product Type | Armless Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Companion Skus | P8341A and P8342A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–G3x_sO0a–/v3l4fakspd9mi6oyepvy.pdf |
| Optionlink | P8340 and P8340Y |
| Depth | 40.00 in (101.6 cm) |
| Width | 87.00 in (220.98 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Qty On Hand | 13 |
| $modifiedat | 20241021073822 |