The Soleil armless loveseat has a wedge shape that offers deep comfort and sleek lines. An angled back provides the ultimate in relaxation. This loveseat can be used as a standalone seat or as part of the Soleil sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border |
|---|---|
| Cubes | 65.47 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P8340A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Soleil Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 27.50 |
| Overall Product Width | 87.00 |
| Product Name Search | Soleil Fabric Armless Loveseat |
| Product Type | Armless Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Box-edge border pillow | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Com | 15.5 |
| Companion Skus | P8341 and P8342 |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–G3x_sO0a–/v3l4fakspd9mi6oyepvy.pdf |