Inspired by midcentury pit sectionals, the Soleil fabric sectional has an exaggerated crescent shape that offers deep comfort and sleek lines. The angled back provides the ultimate in relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | () Fiber, Box-edge weltless border |
|---|---|
| Cubes | 271.45 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1690-012 |
| Fabric Shown | 1690-012 |
| Kitted Skus | P8340A, P8340A, P8341A, P8342A |
| Marketing Labels | Soleil Sectional.pdf |
| Pieces Shown | P8340A Soleil Armless Loveseat, P8341A Soleil Right Arm Loveseat and P8342A Soleil Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 630.0 |
| Total Shipping Weight | 630.0 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Box-edge pillows | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–G3x_sO0a–/v3l4fakspd9mi6oyepvy.pdf |
| Overall Product Width | 196 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | P8340A, P8341A and P8342A |
| Arm Height | 21.75 in and 55.24 cm |
| Depth | 128 in (325.12 cm) |
| Width | 196 in (497.84 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Qty On Hand | 6 |