A simple, stylish silhouette redefines the classic sofa bed and the single-arm style complements coordinating sectional pieces. With knife-edge pillows and upholstery, a discreetly concealed sleeper mechanism allows for one-step pullout with ultimate ease. Unfolded, sofa cushions form a comfortable queen-sized bed, ready to welcome overnight guests or make movie nights a little comfier. Best yet, no extra mattress necessary. Due to the customized nature of made-to-order pieces, no cancellations or returns are accepted.
Product Details
| Weight (kg) | 104 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 229.28 lb |
| Volume (cu. ft.) | 58.83 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.666 m³ |
| Color | Surrey Auburn, Sierra Chestnut, Ebony |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, Faux Leather, Solid Maple |
| Dimensions (Imperial, inch) | 86.00″w x 42.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 218.4 cm w x 106.7 cm d x 86.4 cm h |