The lush leather seating on the Burnham sofa takes a tailored approach, with stitching on the sides and back that offers distinctive detailing. Deep seat cushions and box-stitched back pillows offer incredible comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.00 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 83.50 in and 212.09 cm |
| Back Pillow | (3) Box-edge border with topstitch |
| Col | 253.7 |
| Cubes | 93.88 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 7207LO |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 265-222 |
| Leather Shown | 265-222 |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33.00 |
| Overall Product Width | 97.00 |
| Product Name Search | Burnham Leather Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 220.0 |
| Total Shipping Weight | 220.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 83.5 in and 212.09 cm |
| Transitional style | Yes |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Flat rolled arm | Yes |
| Stitch detail | Yes |