With its graceful crescent shape and sophisticated design details, the Candace sofa offers luxurious comfort with elegant style. Classic elements like welted trim, button tufting and complementary throw pillows create a refined, polished look. Sleek lines and track arms add contemporary appeal.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 90 in and 228.6 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 87.5 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 2359-CS7 |
| Fabric | 2359-001 |
| Fabric Shown | 2359-001 |
| Featuredwaysku | B7277A|B7277C |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 96 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 200.0 |
| Total Shipping Weight | 200.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | B7277A, B7277A8, B7277C, B7277D, B7297 and B7297Y |
| Seat Width | 90 in and 228.6 cm |
| Nailhead trim | Yes |
| Round feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 96 in (243.84 cm) |