Defined by low arms, a deep seating area, and elegant, tapered legs this clean-lined sofa will bring a touch of contemporary style to any aesthetic. Luxurious fabric upholstery envelops the design and completes the streamlined look on the Carlie sofa perfectly.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 85 in and 215.9 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 19.1 |
| Cubes | 90.51 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 94.5 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 175.0 |
| Total Shipping Weight | 175.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 85 in and 215.9 cm |
| Depth | 45 in (114.3 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 94.5 in (240.03 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Track arm | Yes |