A softly curved base and cushions curve around to meet the high-loft arms on Berkeley sofa. Relaxed style is created with luxurious Blendown back pillows. Constructed on a sinuous spring frame, this sofa also boasts luxe feather-down seat cushions for the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 78 in and 198.12 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber Blendown, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Com | 19.8 |
| Cubes | 84.22 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Fabric | 1159-002 |
| Fabric Shown | 1159-002 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 94 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 78 in and 198.12 cm |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 94 in (238.76 cm) |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |