Dressed in luxurious top-grain leather, the Dawkins sofa offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features wide track arms and tapered block feet, available in a variety of wood finishes. Plush cushions and fiber back pillows make this sophisticated sofa the perfect place to lounge in style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Arm Style | Track Arm |
| Ba | 80.5 in and 204.47 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 83.56 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #9 Luxe Leather Cushion |
| Finish Shown | WDF – 793 Walnut |
| Leather | 333-222 |
| Leather Shown | 333-222 |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Optionlink | 9227L |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 94 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Fully Made |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE9 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 196.0 |
| Total Shipping Weight | 196.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 80.5 in and 204.47 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Block feet | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 94 in (238.76 cm) |
| Qty On Hand | 87 |