Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley sofa. Featuring a distinctive profile with sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, this stationary design is an elegant statement for any home. The semi-attached back and removable seat cushions make it easy to clean and maintain your sofa. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is expertly tailored in your choice of fine leather or high-performance Kashmira fabric.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 54.70 |
| Carton Weight | 160 lb |
| Product Weight | 160 lb |
| Carton Volume | 54.700 |
| Carton Weight | 160.000 lb |