Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining loveseat. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary loveseat but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is upholstered in your choice of two expertly tailored options: fine leather or high-performance Kashmira fabric.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 44.80 |
| Carton Weight | 203 lb |
| Product Weight | 203 lb |
| Carton Volume | 44.800 |
| Carton Weight | 203.000 lb |