The Gabi fabric sofa offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame deep seat cushions and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 74 in and 187.96 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 18.5 |
| Cubes | 87.5 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 2571-202 |
| Fabric Shown | 2571-202 |
| Featuredwaysku | P7087A |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 94 |
| Product Name Search | Gabi Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 29 in and 73.66 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 74 in and 187.96 cm |
| Block feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Shaped track arm | Yes |