Lines and curves are perfectly balanced on the Nico swivel chair. Deep biscuit tufting offers incredible comfort, while a unique wooden swivel base provides a smooth rotation. Available only in the fabric shown.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Created | 10/23/2024 |
| Cubes | 27.3 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 2464-002 |
| Fabric Shown | 2464-002 |
| Finish Shown | WDF – 650 Roz- Cerused |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 30.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.25 in and 53.98 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Biscuit tufting | Yes |
| Modern style | Yes |
| Frame only available in fabric as shown | Yes |
| Tight back | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Base finish can be customized | Yes |
| Depth | 33.25 in (84.45 cm) |
| Height | 32.00 in (81.28 cm) |
| Width | 30.25 in (76.84 cm) |
| Qty On Hand | 35 |
| $modifiedat | 20241023054649 |