The Palisades chair exhibits fine craftsmanship and a distinctly modern styling. Elegant sloped arms and sleek tapered legs add to the sophisticated appeal of this piece, while nailhead trim and welting accentuate the graceful curves and clean lines. Tapered legs capped in metal ferrules provide a chic finishing touch. This chair delivers a luxurious, modern aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 7.6 |
| Cubes | 31.35 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 2267-013 |
| Fabric Shown | 2267-013 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 31.5 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Tapered feet with ferrule | Yes |
| Tight back | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Depth | 37 in (93.98 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 31.5 in (80.01 cm) |