The Kelsey left arm chaise is crafted for luxury and style. The linear design features a single track arm and block feet for a clean, contemporary look. A plush down cushion and fiber back pillow soften the lines, promising unprecedented comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 14.9 |
| Created | 10/12/2023 |
| Cubes | 66.67 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1066-011 |
| Fabric Shown | 1066-011 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Marketing Labels | Kelsey Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 34.5 |
| Product Type | Left Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 58.5 in and 148.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 115.0 |
| Total Shipping Weight | 115.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N9630, N9632, N9637, N9640, N9641, N9642, N9693 and N9694 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–tpfHZ5T6–/l58b3g4zupit37dqrug6.pdf |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 74 in (187.96 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 34.5 in (87.63 cm) |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Designed as a component of the Kelsey fabric sectional, this frame also can be used as a stand-alone item on request | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |