The Sylvio armless chair showcases deeply lush cushions and sumptuous rounded forms that create a comfortable chair design. A lofty seat cushion fits perfectly over the shaped base while the back angles slightly for a cozy fit. The chair can stand alone or be used as part of the Sylvio sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 39.67 |
|---|---|
| Fabric | 1614-100 |
| Fabric Shown | 1614-100 |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 36.75 |
| Product Type | Armless Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25.00 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 94.0 |
| Total Shipping Weight | 94.0 |
| Hidden feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Modern style | Yes |
| Companion Skus | N1032, N1035 and N1036 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Cpv83_xZ–/qipky3o6lqjowm9nlx4c.pdf |
| Marketing Labels | Interiors-Sylvio-Sectional.pdf |
| Website Material | Fabric |
| Com | 6.2 |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 32.00 in (81.28 cm) |
| Width | 36.75 in (93.34 cm) |