The Saxon chaise delivers fresh modern style with clean lines and a sleek silhouette. Thick spring down cushions enhance the comfort, while exposed tapered feet complete the contemporary look. The simple sophistication of its linear form blends beautifully with modern and transitional styles.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 29 in and 73.66 cm |
|---|---|
| Ba | 72 in and 182.88 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 12.7 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 80 |
| Product Type | Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 72 in and 182.88 cm |
| Depth | 31 in (78.74 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 80 in (203.2 cm) |
| Modern style | Yes |
| Shaped wood feet | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |