Shapely curves define a deeply comfortable design for the Silvi swivel chair. Boldly plump arms flow to the base while the back dips and rises in a unique style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 21.5 in and 54.61 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 36.48 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1210-000 |
| Fabric Shown | 1210-000 |
| Overall Product Height | 41 |
| Overall Product Width | 37.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 109.3 |
| Total Shipping Weight | 109.3 |
| Website Material | Fabric |
| Qty On Hand | |
| Seat Width | 21.5 in and 54.61 cm |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Height | 41 in (104.14 cm) |
| Width | 37.5 in (95.25 cm) |
| Modern style | Yes |
| Shaped arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Productionplant | Container |
| $modifiedat | 20230421083500 |