Sinuous curves and luxurious upholstery give the Elle sofa a cloud-like softness. Inspired by a traditional kidney-shaped design, the encircling back sweeps around to create a sheltering effect. The seat flows to the floor, allowing just a peek at the four feet.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 76 in and 193.04 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 10.1 |
| Cubes | 75.4 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P1567A |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 89 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Elle Fabric Sofa |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 160.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 160.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 76 in and 193.04 cm |